Superliga | Egal cu Hermannstadt, decizia privind salvarea se amână

Nu s-a marcat în deplasarea cu Hermannstadt, astfel că ambele echipe au obținut câte un punct, care în realitate nu ajută prea mult pe niciuna dintre ele.

Szuperliga | Elhalasztott döntés a bentmaradásról

Nu s-a marcat în deplasarea cu Hermannstadt, astfel că ambele echipe au obținut câte un punct, care în realitate nu ajută prea mult pe niciuna dintre ele.

La umbra încă înzăpezitelor Munți Făgăraș, pe un stadion modern amplasat la marginea unui parc întins pe mai multe hectare, s-au adunat de această dată mai mulți spectatori decât la meciul din toamnă, câștigat de FK cu 2–0. Printre aceștia s-au numărat și aproximativ douăzeci de suporteri veniți din Ciuc, al căror entuziasm s-a făcut auzit de mai multe ori în arena cu acustică excelentă. Echipa lui Ilyés Róbert a făcut deplasarea fără Jebari, indisponibil până la finalul sezonului, și fără Kleinheisler, accidentat. După o primă repriză modestă, în care gazdele au avut inițiativa, în partea a doua am fi putut decide meciul, însă ne-a lipsit precizia în fața porții.

În prima repriză, Hermannstadt a părut mai periculoasă: deși și FK a avut ocazii – Anderson a centrat periculos, dar Eppel a întârziat câțiva centimetri (4), iar șutul lui Csürös a fost reținut de Lazar (7) –, gazdele au dominat. Neguț și Balaure au încercat de la distanță, însă Pap a fost la post, iar cea mai mare ocazie a venit în minutul 16, când Albu a tras peste poartă din apropiere după o combinație frumoasă.

Pe finalul reprizei au apărut situații la ambele porți: Anderson a fost blocat în careu, Eppel a trimis cu capul peste, iar la cealaltă poartă Pap a reținut sigur șutul lui Neguț. După pauză, FK a preluat treptat controlul și a împins jocul spre poarta gazdelor.

La mijlocul reprizei secunde am avut mai multe ocazii importante: Eppel Márton a scăpat singur după pasa lui Veres Szilárd, dar Lazar a intervenit excelent (71). La scurt timp, am evoluat și în superioritate numerică, după ce Bârstan a părăsit terenul accidentat, iar gazdele nu au mai putut face schimbări.

Superioritatea nu a fost însă fructificată. Pászka Lóránd a centrat periculos în repetate rânduri, Szalay Szabolcs și Trif Răzvan au fost aproape de gol – la ultima fază menționată, Lazar a respins spectaculos lovitura de cap a lui Trif (84) –, însă nici pe final nu am reușit să spargem defensiva adversă. În prelungiri, Nagy Zoárd a trimis cu capul peste dintr-o poziție promițătoare, astfel că meciul s-a încheiat fără goluri.

La conferința de presă, Ilyés Róbert s-a declarat ușor dezamăgit de rezultat, subliniind însă că, după prima repriză, nici acest punct nu era garantat:
„În acea perioadă Hermannstadt a arătat mult mai bine, a fost mai dinamică și mai agresivă. Totuși, spre final a fost frustrant că nu am reușit să câștigăm, dar a trebuit să ne mulțumim cu un punct. Am împărțit punctele frățește, însă, din păcate, acest rezultat nu ajută prea mult nici pe noi, nici pe ei în lupta pentru evitarea retrogradării.”

În etapa a 7-a, pe 1 mai, de la ora 20:30, FK Csíkszereda va primi vizita campioanei en-titre, FCSB.

Superliga, play-out, etapa a 6-a
FC Hermannstadt – FK Csíkszereda 0–0
Sibiu, Stadionul Municipal, aproximativ 4000 de spectatori

Arbitri: Călin Iulian, Badea Marius, Voda Alexandru
VAR: Costreie Sorin, AVAR: Chivulete Andrei Florin
Arbitru de rezervă: Mazilu Florin Ovidiu

Cartonașe galbene: Neguț (24), Dorinel Munteanu (antrenor principal – 45), respectiv Brugger (57)

AFC Hermannstadt: Lazar David Beniamin – Căpușă Tiberiu Ionuț (Bârstan Ioan 52), Karo Antreas (Issah Saed 42), Stoica Ionuț, Stancu Luca Gabriel – Albu Constantin Dragoș, Zargary Aviel Yosef – Florescu Eduard Marian, Balaure Silviu Nicolae (Simba Moonga Aluta 64) – Gjorgjievski Marko (Buș Sergiu Florin 64), Neguț Cristian Daniel (Afalna Nkama Christ 64)
Antrenor principal: Munteanu Dorinel

FK Csíkszereda: Pap Eduard Adrian – Pászka Lóránd, Csürös Attila, Palmeș Raul Ioan, Trif Răzvan Alin – Végh Bence (Tajti Mátyás 69), Veres Szilárd, Anderson Ceará, Brugger Dániel (Bödő Efraim 69), Dos Santos Cabral Gustavo (Szalay Szabolcs 46) – Eppel Márton (Nagy Zoárd 80)
Antrenor principal: Ilyés Róbert



Comentarii



Exprimă-ți părerea, postează comentariul tău. Trebuie să te loghezi pentru a comenta.


Înapoi